Edukacja ekologiczna, nazywana inaczej edukacją środowiskowa, jest koncepcją kształcenia i wychowywania społeczeństwa w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego zgodnie z hasłem: „myśleć globalnie - działać lokalnie".
W potocznym rozumieniu są to wszelkie formy działalności skierowanej do społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, które mają na celu wpływanie na poziom świadomości ekologicznej, propagowanie konkretnych zachowań korzystnych dla środowiska naturalnego, upowszechnianie wiedzy o przyrodzie.
Do głównych celów edukacyjnych należy przede wszystkim:
- uświadomienie różnorodności sposobów negatywnego i pozytywnego oddziaływania ludzi na środowisko i kształtowanie umiejętności praktycznego ich poznawania;
- przyjmowanie postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska oraz gotowości do działania na rzecz zrównoważonego rozwoju;
- kształtowanie emocjonalnego stosunku do określonych zjawisk i obiektów w środowisku człowieka;
- formowanie i wzmacnianie pozytywnych przekonań i postaw wobec określonych zjawisk, obiektów przyrodniczych.
Ogólnie ujmując - edukacja swym zasięgiem objąć powinna przedstawienie we wszystkich działaniach tematyki z zakresu ochrony i kształtowania środowiska.
Musi docierać do wszystkich grup wiekowych i społecznych. W związku z tym ważne jest znalezienie odpowiednich środków przekazu tak, aby w najprostszy i najskuteczniejszy sposób przekazywać informację ekologiczną.
Uwzględniając konieczne zróżnicowanie form i treści przekazu edukacja może przyjmować różne formy.
Informacje te znajdują się na stronie Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia www.bogatynia.pl